Bize Ulaşın Reklam Üye Girişi


Güvenilir Bilgi & Sağlıklı Yaşam


AnaSayfa

Göz Sağlığı Beykoz

Göz ağrıları sık karşılaşılan şikayetlerden birisidir. Göz hastalıkları dışında sinüzit, stres, yüksek tansiyon, migren gibi hastalıklar gözü etkileyen ağrılara yol açabilir. Beykoz bölgesindeki göz hastalıkları tedavisi hizmeti veren göz doktorları ve göz muayenehanelerinin adres ve telefon bilgilerini burada bulabilirsiniz.

Gümüs Igne Saglik Hizmetleri Ltd.Sti.
0312 4666090
Bestekar Sokak No: 72 / 4
Kavaklıdere
 
Çagri Isitme Merkezi
(216) 349-9293
Kirtasiyeci Sk.Çagdas Han N.48 D.3 K:1 - Kadiköy
İstanbul
 
Keylab Laboratuvar Ürünleri Paz.San.Ve Tic
(232) 343-3715
Kazaimdirik Mah.Onur Sitesi 197/1 Sok. No:38-6/B Bornova
İzmir
 
Erdem Ltd. Sti.
(232) 388-2803
K. Karabekir. Cad. Cinar Psj. No:P/19 Bornova
İzmir
 
Ilkim Kimyevi Mad. San. Tic. A.S.
(212) 251-6111
Mete Cad. No:34 Taksim
İstanbul
 
Diomed Tibbi Gerec. San. Tic.
(216) 416-5327
Kozyatagi Inönü Cad. Stfa Blok. B1 Blok
İstanbul
 
Meda Sag. Urn. Tic. A.S.
(212) 278-1363
Levent Cad. No:34 1. Levent
İstanbul
 
Vitalmed Saglik Urunleri San. Ve Tic. Ltd.Sti.
(212) 210-3230
Perpa Tic. Merkz. A-Blok Kat:11 No:1464 Sisli
İstanbul
 
Raftel Kimya San. Tic. A.S.
(212) 523-6804
Millet Cad. Karagül Ism. No:25 Findikzade
İstanbul
 
Bo&Ga Medikal Ltd. Sti.
(216) 416-4140
Seda Sok. Çevik Apt. 12/12 Kozyatagi
İstanbul
 

Görme Bozuklukları

Miyop: Gözün ön-arka uzunluğu, kornea kırıcılığı ya da her ikisi olması gerekenden fazla ise, objelerin görüntüleri, sarı noktanın önünde oluşur. Miyoplar, yakını iyi, uzağı bulanık görürler. Bazı yüksek numaralı miyoplu hastalarda problem, sadece gözlük numaralarından ibaret değildir. Numaralar, 10-30 gibi yüksek olabilir. Bununla birlikte, bu hastaların retina tabakaları da zayıf olduğu için, görme kabiliyeti azalabilir.

Hipermetop: Gözün normalden kısa, korneanın eğriliğinin yani kırıcılığının az olması ya da her ikisinin bir arada bulunması sebebiyle, görüntü sarı noktanın arkasında oluşur. Göz içinde bulunan lens, şeklini değiştirerek (akomodasyon) kırıcılığını arttırır ve görüntüyü sarı nokta üzerine taşımaya çalışır. Hipermetrop, eğer lensin telâfi edebileceği sınırlarda ise, kişi uzağı da, yakını da görebilir veya uzağı iyi, yakını bulanık görür. Bu sırada lensin şekil değiştirebilmesi için göz içindeki minik kasların normalden fazla çalışması sonucu, gözde çabuk yorulma hissi, göz ve baş ağrısı ortaya çıkar. Lensin şekil değiştirme kabiliyeti, çocukluk ve gençlikte çok iyi olmasına karşın, yaş ilerledikçe azalır ve kişi önce yakını, sonra da uzağı seçemez hâle gelir.

Astigmat: Astigmat, çoğu kez korneadaki şekil bozukluğuna bağlıdır ve basitçe anlatmak gerekirse korneanın yumurta biçiminde olmasıdır. Bu durum iki eksende farklı kırılmaya yol açar. Meselâ bir eksende numara 1, diğer eksende 3 ise, aradaki fark astigmat sonucudur ve astigmatın değeri 3-1=2 dir. B...

Devamı için tıklayınız Hekimce

GÖZLER VÜCUDUN AYNASIDIR

Göz muayenesi sırasında saptanan bazı bulgular sistemik hastalıkların tanısının konmasında önemli rol oynuyor.

Özellikle, diabet, hipertansiyon, kan hastalıkları, guatr, beyin tümörleri, behçet hastalığı, romatizmal ve multipl skleroz hastalıkları tanısını koymada göz bozuklukları önemli bir rol oynuyor. 50 yaşın üstünde periyodik olarak yılda bir kez göz hekimine başvurulması, sadece göz hastalıklarının değil sistemik hastalıkların da tanısı için gerekli.

Yakın gözlüğün yetersiz gelmesi yakınmasıyla göz hekimine başvuran hastalarda yapılan göz ve damlalı göz dibi muayenesi sırasında diabet hastalığına çok sık rastlanmaktadır. Bu problem aslında göz merceğinin kalınlığının, kan şekeri düzeyine bağlı değişim göstermesinden kaynaklanmaktadır. Kan şekeri çok yükseldiğinde (hiperglisemi) hastada geçici miyopi olurken, kan şekeri düşerse (hipoglisemi) geçici hipermetropi görülür. Sinek uçuşmaları, ışık çakmaları, karanlık gölgeler ve uzak-yakın görme bozuklukları şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Erken tanı nedeniyle yapılacak olan tedavi sadece diabete bağlı ağ tabakası hastalığının değil, aynı zamanda böbrek, kalp, beyin ve diğer organlarda gelişebilecek hastalıkların tedavisinin de başarı oranını olumlu yönde etkiliyor.

Hipertansiyon hastalarında ise bütün damarlar etkilendiği için retina damarlarında da önemli değişiklikler görülebiliyor. Retina toplardamar kalınlığında artış, atardamar inceliğinin belirgin hale gelmesi, retina kanamaları ve damar tıkanıklıkları da hipertansiyon hastalığının belirtileri arasında sayılabilir. Bu nedenle özellikle 50 yaş üzerinde yapılacak damlalı göz dibi muayenesiyle sadece göz hastalıklarının değil hipertansiyon gibi damar hastalıklarının da tanısı konulabiliyor. Ağ tabakadaki damar tıkanıklıklarında yapılacak göz anjiyosuyla gerekirse argon lazer tedavisi yöntemine başvuruluyor.

Anemi (kansızlık) hastalığında göz dibinde kanamalar görülebiliyor. AIDS hastalığı, ağ tabakası hastalığına yol açarak retina kanamalarına sebep olabiliyor.

Guatr hastalığında, ekzoftalmus adı verilen ve gözün dışarıya doğru fırlaklık göstermesi, çift görmeye sebep olan göz kası kalınlaşmaları ve uyum bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Guatr hastalığının gözü tutması halinde göz tansiyonu hastalığına sebep olduğu biliniyor.

Beyin tümörleri tanısını ise göz dibi muayenesiyle ortaya çıkarabilmek mümkün. Bazı beyin tümörlerinde göz dibinde optik sinir başında ödem görülebiliyor. Bu nedenle baş ağrısı yakınması olan hastal...

Devamı için tıklayınız Hekimce

Kullanım Şartları | Reklam | Webmaster: hekimce@yahoo.com
Copyright © 1999 - 2010 www.hekimce.com
[All Rights Reserved - Sitede Yer Alan Bilgi, Belge ve Yazılımların Yazılı veya Görsel Ortamda Tamamen veya Alıntı Yapılarak Kullanımına İzin Verilmemektedir]