Bize Ulaşın Reklam Üye Girişi


Güvenilir Bilgi & Sağlıklı Yaşam


AnaSayfa

Diyet Hatay (Antakya)

Dünyamızın bilimsel ve teknolojik olarak oldukça ilerlemiş olmasına karşın kilo vermede tıbbi mucizelerin henüz hiç varolmadığına inanmak zordur. Hepimiz diyet yapmanın mucizevi ve kolay olabilmesini dileriz, ancak durum malesef böyle değildir.Hatay (Antakya) bölgesindeki diyetve beslenme uzmanları hakkında yerel bilgi için tıklayınız.

Korfez Tibbi Tahlil Laboratuvari
(326) 613-8051
Kanatli Cad. 66/1 Iskenderun
Hatay (Antakya)
 

3 haftada göbeğinizden kurtulun

Sarkan göbeğinizden ve belinizin etrafındaki istenmeyen yağlardan evde de rahatlıkla yapabileceğiniz basit hareketlerle ve beslenmenize dikkat ederek 3 haftada kurtulabilirsiniz.

Mekik hareketi
İşe sabah ve akşam ellişer kez mekik çekerek başlayabilirsiniz. Bu hareket özellikle karın bölgesindeki kasları kuvvetlendirir, yağ dokusunu harekete geçirir ve yağların yanmasına yardımcı olur.

Sopalı hareket
Enseye koyulan bir sopa yardımıyla sağa ve sola dönerek yapılan bu hareket karnınızın yan tarafındaki kasların şekillenmesine ve göbeğinizin erimesine yardımcı olur.

Yan mekik
Yan kaslar ve bel kasları için belki de en yararlı hareket bu. Önce sağa doğru yatın. Sağ elinizi sağ kulağınızın üstüne değercesine yaklaştırın. Sol elinizi belinizin sol tarafına sol dirseğiniz gelecek şekilde yerleştirin. Sol elinizle belinizin sağındaki kasları hafifçe tutun. Hızla sağ kolunuzu ve sağ ayağınızı birbirine doğru yaklaştırın. 60 kez tekrarlayın.

Popo hareketi
Önce sol diziniz üstüne yatıp ayaklarınızı dik koyup rahat bir şekilde ayağınızı kayırabildiğiniz kadar yukarı kaldırıp aşağı indirin. Bu sırada dizinizi fazla bükmeyin. Daha sonra aynı hareketi yine sağ diziniz üstünde dayanarak yapın. Bu hareketi de en azından 30-40'ar kez yapmaya gayret edin. Popo ve çevresindeki yağ dokusunu azaltır.

Yanlara esneme
Bu harekette önce hazır oldaki gibi dimdik duracaksınız. Sonra hızla sağa ve sola doğru esneyebildiğiniz kadar, dikliğinizi bozmadan esneyeceksiniz. En azından üç dört dakika hızlı bir şekilde yapmaya gayret edin. Baş dönmesi, çok yüksek tansiyonu olanlar için de uygun bir hareket olmayabilir.

Haftanın tek günleri bunları yiyin

Kalkar kalkmaz: 1 bardak ılık ballı limonlu su

Kahvaltı: 1 adet kabuklu yeşil elma, 1 adet sert şeftali

Ara: 2 parmak taze dil peyniri yiyebilirsiniz.

Öğle: 1 porsiyon ızgara tavuk (derisiz), bol rokalı yeşil salata (taze soğanlı).

Ara(saat 15.00): 3â€"4 yulaflı bisküvi

Ara(saat ...

Devamı için tıklayınız Hekimce

Acıkmadan Yemeyin

Canınız sıkkın olabilir. Sıkıntıdan birşeyler atıştırmak sizi rahatlatabilir. Ancak obez olmak istemiyorsanız tam acıkmadan yemek yemeyin.

Yeme ve atıştırma alışkanlıklarımız, çoğu zaman beslenme ihtiyacımızdan çok farklı amaçlara hizmet eder. Bazen ne zaman, ne yiyeceğimize vücudumuz değil de duygusal çalkantılarımız hükmeder. Canınız sıkılınca etrafta atıştıracak bir şeyler arar mısınız? Bazı insanlar düşüncelerden uzaklaşmak, bir an olsun unutmak için teselliyi yemekte ararlar. Aynı sigara bağımlılığı gibi bir atıştırma bağımlılığı oluşur. Üstelik böyle zamanlarda aklımıza gelen bir bardak meyve suyu, bir elma, ayran ve birkaç kuru yemiş gibi yararlı yiyecekler değildir. İnsan nedense bol şekerli ve tuzlu gıdalara sarılır. Gelsin kahveler, gitsin çaylar, tuzlu krakerler, çerezler, çikolatalar, şekerlemeler, börekler, hamburgerler, meşrubatlar... Obezite araştırmaları, aşırı yeme alışkanlığının yüzde 75 inin sıkıntıyla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Yani pek çok insan, yaşamla baş etmek için atıştırmaktan medet umuyor. Depresyon, öfke, bıkkınlık, yalnızlık, bunalım, gerginlik, belirsizlik...

Kendinizi test edin

∗ Hiç farkına bile varmadan yediğiniz olur mu?

∗ Bir şeyler yedikten sonra kendinizi suçlu hissettiğiniz veya utandığınız olur mu?

∗ Kendinizi karışık hissettiğinizde çikolata, kraker ve cips gibi yiyeceklere mi yönelirsiniz?

∗ Açık büfelerde veya televizyonda gördüğünüz yemekler iştahınızı açar mı?

∗ Bazen de yapacak başka hiçbir şey bulamadığınız için mi yersiniz? Yukarıdaki soruların çoğuna evet cevabını veriyorsanız, muhtemelen aşırı kilolarla başınız derttedir ve asıl sorununuz da duygusal bir yeme bozukluğudur. İlginç olan, genellikle zayıf ve iştahsız kişilerin stres dönemlerinde kilo vermesi, şişman olanların da kilo almasıdır.

Nasıl kurtulacağız!

∗ Asla öğün atlamayın yani kendinizi aç bırakmayın.

∗ Ağzınıza bir şey atarken, aç olup olmadığınızı bir daha düşünmeyi alışkanlık haline ...

Devamı için tıklayınız Hekimce

Kullanım Şartları | Reklam | Webmaster: hekimce@yahoo.com
Copyright © 1999 - 2010 www.hekimce.com
[All Rights Reserved - Sitede Yer Alan Bilgi, Belge ve Yazılımların Yazılı veya Görsel Ortamda Tamamen veya Alıntı Yapılarak Kullanımına İzin Verilmemektedir]